INNOWACJE PEDAGOGICZNE

W Szkole Podstawowej nr 32 im. Jana III Sobieskiego w Bielsku-Białej realizowanych jest prawie trzydzieści innowacji pedagogicznych. Ich autorami są nauczyciele zatrudnieni w Naszej Szkole.

Innowacja pedagogiczna w potocznym rozumieniu jest określana jako pewnego rodzaju ulepszanie, wprowadzanie nowych rozwiązań, modernizacja, pozytywna zmiana. Specyfikę innowacji pedagogicznej zdefiniował W. Okoń: "Innowacją pedagogiczną jest zmiana struktury systemu szkolnego (dydaktycznego, wychowawczego) jako całości lub struktury ważnych jego składników – w celu wprowadzenia ulepszeń o charakterze wymiernym. Składniki te obejmują m.in.: nauczycieli, uczniów, programy i podręczniki, wyposażenie zakładów wychowawczych, środki masowego przekazu i środowisko wychowawcze". Celowość wprowadzania innowacji jest tym wyższa, im więcej korzyści uzyska z niej dziecko.

Innowacje pedagogiczne to:
- nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne mające na celu poprawę jakości pracy szkoły;
- działania odmienne od powszechnie obowiązujących;
- zmiany w zakresie tradycyjnego podejścia do procesu edukacji;
- twórcze udoskonalanie sposobów spełniania roli, do której powołano szkołę (źródło: www.edukacja.edux.pl/p-1115-innowacje-pedagogiczne.php).

Poniżej przedstawiamy opis zasad innowacji realizowanych w Naszej Szkole w roku szkolnym 2021/2022:

D. Kaczmarczyk-Robak, J. Krehut
Bez matematyki nie ma informatyki

M. Makowski
Edu-elo geografio!

A. Woźniak
Efektywna nauka słówek z wykorzystaniem platformy edukacyjnej Instaling

A. Krywult
Gry na lekcjach angielskiego

R. Małysz
Kolorowe piłki - zabawy z żonglowaniem i kodowaniem

K. Włodek