Przejdź do treści Przejdź do menu

SZKOLNY GLOBTROTER


„SZKOLNY GLOBTROTER” – II EDYCJA


RANKING SZKOLNYCH GLOBTROTERÓW


MIEJSCE LICZBA
POKONANYCH TRAS
IMIONA I NAZWISKA UCZNIÓW
ORAZ POKONANE TRASY
1. 10 - SZKOLNY GLOBTROTER Oliwia Kuzdrowska
Adam Kruczek
Jan Król
Jan Ślusarczyk
Szymon Ślusarczyk
Julia Ślusarczyk
Julia Kucia
Wiktoria Kucia
Maria Szarska
Karolina Ptak
Wojciech Ptak
Stanisław Staszkiewicz
Olga Staszkiewicz
Przemysław Staszkiewicz
Mikołaj Hałas
Wiktoria Frydel
Jonatan Czyż
Sonia Frydel
Michał Orkisz
Norbert Łoś

Jakub Ochmański
Karolina Kisiała
Mateusz Dymny
Jakub Brandys
Kacper Brandys
Kinga Czyż
Jakub Krzak
Mikołaj Krzak
Hanna Pocha

2. 9 Laura Dyczek (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)
Zofia Romik (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10)
3. 8 Filip Szczygliński (1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10)
Karolina Siręga (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10)
Martyna Szkorupa (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10)
Nadia Romik (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10)
4. 7 Monika Nowak (1, 2, 3, 4, 7, 9, 10)
Katarzyna Halama (1, 2, 3, 5, 6, 8, 9)
Maja Gruszka (1, 2, 3, 4, 5, 6, 9)
5. 6 Laura Rębisz-Zarębska (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Antoni Kotyński (1, 2, 3, 4, 5, 7)
Krzysztof Kotyński (1, 2, 3, 4, 5, 7)
Sebastian Oboza (1, 2, 3, 4, 5, 7)
Franciszek Woltman (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Stanisław Woltman (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Zofia Woltman (1, 2, 3, 4, 5, 6)
6. 5 Ewelina Nowak (1, 2, 3, 4, 7)
Wiktoria Waloszek (1, 2, 3, 4, 5)
Magdalena Jania (1, 2, 3, 4, 6)
Zofia Herzyk (1, 2, 3, 4, 5)
Emilia Pocha (1, 3, 4, 8, 9)
7. 4 Igor Lipian (1, 2, 3, 4)
8. 3 Aleksandra Kliszcz (1, 2, 4)
Palina Siluyanava (1, 2, 4)
Hanna Twarowska (1, 2, 4)
Maja Zdrowak (1, 2, 4)
Nikodem Pitrowski (1, 4, 9)
Przemysław Halama (2, 5, 8)
9. 2 Antoni Słonka (2, 3)
Julia Stekla (1, 3)
Daria Narewska (2, 3)
Rafał Narewski (2, 3)
10. 1 Zuzanna Dąbrowska (5)
Paweł Gwóźdź (3)
Dawid Sobkowski (7)
Kinga Trojak (3)
Łukasz Wajdzik (1)
Natalia Burzec (7)
Daria Socha (4)
Nikodem Fabia (7)

LOŻA SZKOLNYCH GLOBTROTERÓW


OLIWIA
KUZDROWSKA
ADAM
KRUCZEK
JAN
KRÓL
JAN
ŚLUSARCZYK
SZYMON
ŚLUSARCZYK
JULIA
ŚLUSARCZYK
JULIA
KUCIA
WIKTORIA
KUCIA
MARIA
SZARSKA
KAROLINA
PTAK
WOJCIECH
PTAK
STANISŁAW
STASZKIEWICZ
OLGA
STASZKIEWICZ
PRZEMYSŁAW
STASZKIEWICZ
MIKOŁAJ
HAŁAS
WIKTORIA
FRYDEL
JONATAN
CZYŻ
SONIA
FRYDEL
MICHAŁ
ORKISZ
NORBERT
ŁOŚ
JAKUB
OCHMAŃSKI
KAROLINA
KISIAŁA
MATEUSZ
DYMNY
JAKUB
BRANDYS
KACPER
BRANDYS
KINGA
CZYŻ
JAKUB
KRZAK
MIKOŁAJ
KRZAK
HANNA
POCHA

ZASADY


1. Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER – II EDYCJA” trwa od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r.

2. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do zwiększenia aktywności fizycznej poprzez ruch na świeżym powietrzu oraz poznanie najbliższego otoczenia atrakcyjnego pod względem przyrodniczym, historycznym, architektonicznym i kulturowym.

3. Uczniom proponuje się 10 tras, które pokonują pod opieką osób dorosłych (rodziców/opiekunów). Trasy te uporządkowane są w kolejności od najłatwiejszej do najtrudniejszej, jednak kolejność ich pokonywania jest dowolna. Zaleca się korzystanie z map lub aplikacji (np. www.mapa-turystyczna.pl, www.mapy.cz). Podczas wędrówek wskazane jest używanie kijów, ale nie jest to obowiązkowe.

4. Podczas każdej wędrówki uczniowie dokumentują pokonanie trasy, wykonując przynajmniej 3 zdjęcia, na których znajduje się uczeń w trzech różnych miejscach charakterystycznych dla trasy.

5. Po pokonaniu każdej z tras uczniowie na bieżąco przesyłają przez dziennik elektroniczny pełną dokumentację fotograficzną (3 zdjęcia z wycieczki) opiekunowi projektu – Pani Aldonie Słonce. Zdjęcia można również dostarczyć na płycie lub pendrivie.

6. Opiekun projektu – po weryfikacji nadesłanej dokumentacji – publikuje na szkolnej stronie internetowej ranking prezentujący sportowe dokonania uczestników projektu.

7. Opiekun projektu przyznaje uczniom, którzy pokonali 10 tras, tytuł SZKOLNEGO GLOBTROTERA wraz z odznaką i pamiątkowym dyplomem. Na zakończenie projektu zostaną również wręczone rzeczowe nagrody specjalne.


STRONA INTERNETOWA PROJEKTU


Stronę internetową naszego projektu przygotował Pan Łukasz Zera wraz ze swoim synem Robertem - uczniem klasy 7f. Na stronie można zapoznać się z przebiegiem wszystkich zaproponowanych tras, pobrać pliki GPX (których można użyć w dowolnym urządzeniu nawigacyjnym) oraz prześledzić profil wysokościowy trasy. Robert opracował ślady GPS, które z pewnością pomogą każdemu dotrzeć do upragnionego celu.

WEJŚCIE NA STRONĘ PROJEKTU


TRASY


TRASA 1. GRODZISKO W STARYM BIELSKU


Na rozgrzewkę proponujemy łatwy, lekki i przyjemny spacer po najstarszej części naszego miasta. Rozpoczynamy wędrówkę spod Kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku. Podążamy szlakiem zielonym, który przeprowadzi nas przez al. Andersa, następnie pod kamiennym wiaduktem, potem ul. Otwartą aż do ul. Wał Szwedzki. Szlak zawiedzie nas dookoła grodziska aż do pomnika poświęconego ofiarom hitlerowców przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Jana Chrzciciela. Teraz skręcamy w prawo w ul. Sobieskiego, która doprowadzi nas do wiaduktu. Stąd wracamy do punktu startu. Ta trasa to ok. 2 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 10 lub 16 na przystanek „Piastowska Sobieskiego” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Warto zobaczyć miejsce, gdzie zaczynała się historia Bielska. Do dziś widoczne są zarysy wałów obronnych i fos okalających warowny, średniowieczny gród, z którego narodziło się dzisiejsze miasto. Zwróćcie uwagę, jak mały obszar zajmowało ono w średniowieczu. Niejedno dzisiejsze boisko jest większe niż ówczesne, całkiem spore jak na tamte warunki, miasto. Trzeba także wiedzieć, że Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku jest prawdziwą perełką architektury i sztuki średniowiecznej oraz najstarszą budowlą sakralną w mieście.TRASA 2. PERŁY JAWORZA


Zapraszamy na wycieczkę, podczas której można obejrzeć najciekawsze miejsca w Jaworzu. Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu przy skrzyżowaniu ul. Wapienickiej i ul. Koralowej. Wchodzimy do Parku Zdrojowego, a trasę wyznaczą nam kolejno: tężnia, amfiteatr, wysepka na stawie, Kościół Opatrzności Bożej, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, ławeczka hrabiego Maurycego Jana Nepomucena oraz pomnik ofiar faszyzmu. Stąd ul. Szkolną idziemy na szczyt Goruszki, na którym znajduje się glorieta. Wracamy tą samą drogą. W Parku Zdrojowym możemy jeszcze pójść pod fontannę solankową. Cała trasa to ok. 2,5 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 121 na przystanek „Jaworze Amfiteatr” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Jaworze było kiedyś modnym uzdrowiskiem, którego początki sięgają połowy XIX wieku. Aktualnie jest naturalną enklawą zieleni z charakterystycznym mikroklimatem i czystym powietrzem. Sąsiedztwo takich szczytów jak Błatnia, Szyndzielnia czy Klimczok przyciąga turystów lubiących górskie wycieczki. W Parku Zdrojowym, przy Sanatorium Dziecięcym, zobaczyć można wzgórze usypane w XIII wieku. Na szczycie pagórka znajdował się niewielki gródek stożkowy. Założenia te były usytuowane na znacznie starszym stanowisku kultury łużyckiej. W pobliżu znaleziono jeden z najstarszych przedmiotów żelaznych w Europie – nóż.TRASA 3. LEŚNA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA „WAPIENICA”


Przedstawiamy krótszą wersję Pętli Wapienickiej z I edycji Szkolnego Globtrotera. Ścieżka to nowa atrakcja – została wytyczona w 2021 r. Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej. Następnie podążamy żółtym szlakiem w kierunku zapory. Tuż przed nią skręcamy w prawo, przechodzimy przez mostek i za nim skręcamy w prawo. Droga doprowadzi nas do miejsca startu. W trakcie wycieczki będziemy mijać 12 tablic zawierających informacje na temat zwierząt leśnych, gatunków drzew i gospodarki leśnej. Trasa liczy ok. 3,2 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 16 na przystanek „Wapienica Zapora” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Przy wejściu na ścieżkę umieszczono plan tyflograficzny okolicy, który pomoże w zorientowaniu się w terenie osobom niewidomym i słabowidzącym. Do potrzeb tych osób przystosowane zostały ponadto wszystkie pozostałe stanowiska edukacyjne. Służy temu system nadajników YourWay. Aby korzystać z systemu, potrzebny jest telefon komórkowy i dedykowana aplikacja.TRASA 4. DOOKOŁA LOTNISKA


Z pewnością na lotnisku w Aleksandrowicach byliście już nieraz, ale czy udało Wam się je okrążyć? Proponujemy taki właśnie spacer. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy skrzyżowaniu ulic: Zwardońskiej, Antycznej i Jeżynowej. Podążamy ścieżką dla pieszych w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, czyli najpierw wzdłuż trasy dla rolkarzy, potem obok ogródków działkowych, Lasku Bathelta i zabudowań Aeroklubu Bielsko-Biała. W końcu docieramy do punktu startu. Jeśli chcecie, możecie pokonać tę trasę w odwrotnym kierunku. Tak czy inaczej - to ok. 3 km. I pamiętajcie - na rowerze, rolkach czy hulajnodze się nie liczy! ;-) Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 7, 10, 16 lub 20 na przystanek „Cieszyńska Lotnisko” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Lotnisko w Aleksandrowicach to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w mieście. Można tu pospacerować, pojeździć na rowerze lub rolkach. W pobliżu jest kilka punktów gastronomicznych, siłownia, plac zabaw, wypożyczalnia rowerów oraz wiaty z ławeczkami. Zachwycą Was widoki na Beskid Śląski, Mały, a nawet Żywiecki. Możecie poszukać szczytów z I edycji Szkolnego Globtrotera, takich jak Błatnia, Palenica, Ostry, Cyberniok i Dębowiec. Podobno przy sprzyjających warunkach można stąd ujrzeć nawet Tatry! Może uda Wam się zobaczyć samolot, helikopter, szybowce lub spadochroniarzy. Wokół lotniska znajduje się Aleksandrowicka Strefa Sportu i Rekreacji im. Beskidzkich Olimpijczyków. Spróbujcie odszukać kamienie im poświęcone.TRASA 5. DOLINA ŁAŃSKIEGO POTOKU


Nasza wycieczka rozpoczyna się w Bierach. Za kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa skręcamy w lewo w ul. Spokojną i na jej końcu parkujemy po lewej stronie przy cmentarzu. Następnie przekraczamy drewnianą kładkę i wchodzimy do lasu. Idziemy prosto ścieżką ok. 400 m wzdłuż siatki leśnej – najpierw będzie z prawej, a potem z lewej strony. Docieramy do szerokiej drogi leśnej. Tu skręcamy w lewo i idziemy nią prosto, a przed nami cały czas widać szczyt Łazka (trasa 6). Docieramy do asfaltowej przecznicy. Skręcamy w nią w prawo. Miniemy mostek i znak informujący o Rezerwacie Dolina Łańskiego Potoku. Idziemy nadal drogą, aż dotrzemy do szlabanu i przystanku autobusowego. Wracamy tą samą drogą. Trasa lekka, łatwa i przyjemna - ok. 5,6 km bez żadnych przewyższeń. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem relacji Bielsko-Biała - Grodziec na przystanek „Biery Kościół”. Stąd już tylko 300 m do punktu startu.

Dolina Łańskiego Potoku to przepiękny rezerwat warty zobaczenia zwłaszcza wczesną wiosną podczas kwitnienia geofitów. Jest to jeden z lepiej zachowanych skrawków pierwotnej puszczy karpackiej, czego dowodem jest występowanie wielu reliktowych, rzadkich gatunków zwierząt, znanych niemal wyłącznie z parków narodowych. To miejsce z licznymi, obfitymi stanowiskami ciemiężycy zielonej oraz miejscami rozrodu wielu gatunków gadów i płazów. Jeśli dopisze Wam szczęście, to może nawet ujrzycie bociana czarnego.TRASA 6. ŁAZEK


Rozpoczynamy wędrówkę spod Kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Jaworzu Nałężu i wyruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Błatniej. Dochodzimy do miejsca o nazwie Pod Łazkiem, kontynuujemy spacer czerwonym szlakiem jeszcze ok. 100 m, a następnie schodzimy ze szlaku w prawo w szeroką drogę (łagodnie pod górkę), która doprowadzi nas na sam szczyt Łazka. Następnie podążamy nadal prosto tą drogą, aż powrócimy na czerwony szlak. Wtedy skręcamy w lewo i czerwonym szlakiem wracamy do punktu startu. Ta trasa to ok. 4,2 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 121 na przystanek „Jaworze Nałęże” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Na szczycie Łazka znajduje się drzewo z nazwą szczytu oraz charakterystyczny błękitny słupek. Trasa, choć dość krótka, jest bardzo widokowa. Nazwa Łazek pochodzi od określenia „łaz” popularnego kiedyś w całych Beskidach, a oznaczającego grunt uprawny wśród lasu uzyskany metodą żarową poprzez wykarczowanie i wypalenie drzew.TRASA 7. KOZIA GÓRA


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Karbowej (dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Dębowiec). Następnie podążamy ul. Karbową aż do ronda gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Tu skręcamy w prawo w ul. Armii Krajowej i zaraz potem w lewo w ul. Skrajną. Idziemy prosto, przechodzimy przez mostek, aż dotrzemy do tablicy Nadleśnictwa Bielsko. Przekraczamy szlaban, po ok. 100 m - drugi szlaban i wchodzimy do lasu, a naszą drogę będą od teraz wyznaczać żółte słupki, które pojawiają się co kilkadziesiąt metrów. Doprowadzą nas one na Przełęcz Kozią i do żółtego szlaku. Tu skręcamy w lewo. Po chwili dojdziemy do miejsca odpoczynku i niebieskiego szlaku – to nim dojdziemy na szczyt Koziej Góry, a potem do schroniska Stefanka. Wracamy tą samą drogą. Trasa ma ok. 7,6 km. Jeśli wolicie wyjść na Kozią Górę inną drogą (np. z Błoni, Cygańskiego Lasu lub z Bystrej), nie ma problemu – wycieczka zostanie zaliczona. My proponujemy trasę, której punkt wyjścia znajduje się najbliżej Wapienicy. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 7 na przystanek „Karbowa Hala Widowiskowo-Sportowa” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Atrakcją Koziej Góry jest zabytkowy naturalny tor saneczkowy oraz okrągła altana „Steffansruhe”, którą właśnie zrekonstruowano po kilkudziesięciu latach. Oprócz tego kuszą piękne widoki, liczne ścieżki rowerowe Enduro Trails, plac zabaw oraz pyszna szarlotka w schronisku! Polecamy!TRASA 8. BUCZNIK


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu na końcu ul. Turystycznej w Jaworzu. Wyruszamy żółtym szlakiem i podążamy nim ok. 2,5 km. Gdy pokonamy dość strome podejście, ok. 100 m przed połączeniem ze szlakiem szklanym i szlakiem jaworzańskich drwali ujrzymy bardzo ostry skręt w prawo. Tu schodzimy ze szlaku i szeroką drogą, zboczem Wielkiej Polany, docieramy do Bucznika. Wracamy tą samą trasą. Razem to ok. 9,3 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 121 na przystanek „Jaworze Górne” i stamtąd ul. Turystyczną przejść na parking (ok. 600 m), z którego rozpoczyna się wędrówka.

Na szczycie Bucznika znajduje się drzewo z nazwą wzniesienia. Góra stanowi zakończenie górskiego ramienia Wielkiej Polany w paśmie Błatniej. Wznosi się od wschodu nad Jaworzem Nałężem. Jest całkowicie zalesiona, w drzewostanie przeważa buk pospolity.TRASA 9. BŁATNIA SZLAKIEM PSTRĄGA GÓRSKIEGO I JAWORZAŃSKICH DRWALI


Rozpoczynamy wędrówkę spod Kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Jaworzu Nałężu. Drogę wyznaczą nam przybite do drzew drewniane tabliczki z zieloną strzałką. W dwóch miejscach szlak prowadzi do miejsca po chacie i wraca. Nie są to duże odległości, zbaczamy z głównego szlaku kilkaset metrów. Szlak doprowadzi nas pętlą do miejsca startu. Jest on dobrze oznakowany, jednak należy uważać w drodze powrotnej - ze szczytu Błatniej udajemy się pod schronisko, następnie pod Rancho Błatnia. Szlak biegnie pomiędzy zabudowaniami Rancha i tuż za nimi prowadzi wprost do lasu. Razem to ok. 11 km. Warto zerknąć również TUTAJ. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 121 na przystanek „Jaworze Nałęże” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Główną atrakcją trasy są pozostałości kilkunastu chat, które można obejrzeć przy szlaku. Z niektórych zachowały się kamienne podpiwniczenia. Spróbujcie odszukać wszystkie kamienie z przymocowanymi przez twórców szlaku tabliczkami informacyjnymi, na których przeczytamy o historii danego domu. Jeśli Wam się nie uda, nic nie szkodzi – trasa i tak zostanie zaliczona.TRASA 10. SZYNDZIELNIA


Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej. Następnie podążamy żółtym szlakiem w kierunku zapory. Przy Krzywej Chacie żółty szlak skręca ostro w lewo. Doprowadzi nas on do górnej stacji kolejki gondolowej. Potem jeszcze 600 m zielonym szlakiem i dojdziemy do schroniska, ale pamiętajcie, że szczyt Szyndzielni znajduje się kilkaset metrów dalej – w kierunku Klimczoka. Wracamy tą samą drogą. Razem to ok. 11 km. Jeśli wolicie wyjść na Szyndzielnię inną trasą (np. czerwonym szlakiem z Dębowca, który jest łatwiejszy), nie ma problemu – trasa zostanie zaliczona. My proponujemy trasę, której punkt wyjścia znajduje się w Wapienicy. Nie zostanie natomiast zaliczony wyjazd kolejką gondolową. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 16 na przystanek „Wapienica Zapora” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

Przy górnej stacji kolejki gondolowej znajduje się wieża widokowa. Spod schroniska przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry, a na pobliskiej polanie Kamienica wiosną zakwitają krokusy! Znajdują się tu także liczne ścieżki rowerowe Enduro Trails, alpinarium oraz pozostałości skoczni narciarskiej.Ostatnie aktualności szkolny globtroter

9września

Zaczął się nowy rok szkolny 2022/2023, zatem przypominamy o naszym projekcie „Szkolny Globtroter – II edycja”, który cieszy się ogromnym zai...

1września

Za nami wakacje! Wielu uczniów Naszej Szkoły spędziło ten czas bardzo aktywnie, np. włączając się do projektu „Szkolny Globtroter”, w ramach...

1sierpnia

W lipcu tytuł Szkolnego Globtrotera zdobył kolejny uczeń – Mateusz Dymny! Gratulujemy! Łącznie wędruje z nami już 67 uczniów, którzy w ostat...

1lipca

Jesteśmy na półmetku projektu "Szkolny Globtroter"!!! W czerwcu do naszego projektu dołączyła kolejna uczestniczka. Łącznie wędruje z nami j...

25czerwca

Przed nami dwa miesiące błogiego lenistwa. Zapraszamy do podjęcia wakacyjnego wyzwania, które jednocześnie będzie znakomitym pomysłem na spę...

1czerwca

W maju do naszego projektu dołączył kolejny uczestnik. Łącznie wędruje z nami już 66 uczniów, którzy w ostatnim miesiącu podczas 42 wyciecze...