WYWIAD Z DYREKTOREM SZKOŁY

NA DYWANIKU U DYREKTORA...

Na nasze pytania odpowiada Edyta Zaczek – dyrektor  Szkoły  Podstawowej nr 32 im. Jana III Sobieskiego. Zachęcamy do lektury wywiadu, z którego można dowiedzieć się, na czym polega praca osoby kierującej szkołą, jak przebiegały przygotowania do jubileuszu i jakie są plany rozwoju SP 32.

Jak długo jest Pani Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 32 im. Jana III Sobieskiego?

Dyrektorem SP 32 jestem 4 lata.

Jak to się stało, że objęła Pani to stanowisko?

Mój mąż wielokrotnie powtarzał mi, że mam predyspozycje do pełnienia funkcji dyrektora, więc rok przed objęciem stanowiska ukończyłam kurs „Zarządzanie w oświacie” i tak po roku znalazłam się w tym miejscu.

Jaki był najważniejszy cel, który wyznaczyła sobie Pani na samym początku swojej kadencji?

Mój cel był i nadal jest aktualny – aby nauczyciele z przyjemnością chodzili do pracy, uczniowie komfortowo się tu czuli, a rodzice i środowisko lokalne dobrze nas postrzegali.

Czym różni się praca nauczyciela od pracy dyrektora szkoły?

Praca nauczyciela to praca z uczniem – młodym człowiekiem, dyrektor jest urzędnikiem.

Jakie dostrzega Pani różnice pomiędzy współczesną szkołą, a tą, którą pamięta Pani z czasów swojego dzieciństwa?

Szkoła sprzed 30 lat to szkoła książki, zeszytu i ławki szkolnej. Dziś jest to miejsce wypełnione technologią informacyjno-komunikacyjną, miejsce, w którym dbamy o wszechstronny rozwój młodego człowieka w sferze dydaktycznej, wychowawczej, społecznej i emocjonalnej.

Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się dyrektor współczesnej szkoły?

Wyzwaniem jest coraz szybciej upływający czas i związana z tym konieczność dobrej jego organizacji, a także konieczność bycia ekspertem w wielu dziedzinach.

Z pewnością jest też wiele powodów do radości… Z którego sukcesu jest Pani najbardziej dumna?

Materialnie – dysponujemy nowoczesną bazą dydaktyczno-rekreacyjno-sportową wewnątrz i wokół budynków szkoły. Niematerialnie – za największy sukces uznaję momenty, kiedy uczniowie i pracownicy szkoły uśmiechem witają mnie na korytarzu.

Jak wyglądały przygotowania obchodów 100-lecia Polskiej Szkoły w Wapienicy? W jaki sposób szkoła obchodzić będzie swój jubileusz?

Przygotowania rozpoczęliśmy już w lutym 2023 roku. Wtedy to wspólnie z zespołem nauczycieli za zgodą Rady Rodziców postanowiliśmy, że 100-lecie szkoły będzie najlepszą okazją do wprowadzenia nowego sztandaru. I od tego momentu rozpoczęliśmy pozyskiwanie środków na sztandar poprzez kolejne inicjatywy. Dzięki nim Radzie Rodziców udało się pozyskać fundusze na sfinansowanie organizacji zarówno oficjalnej części obchodów w dniu 20 września, jak i festynu na 100-lecie w dniu 23 września.

W jakim kierunku będzie się rozwijać Szkoła Podstawowa nr 32?

Stawiamy na nowoczesne technologie – nowe pracownie informatyczne i sieć szkolną, ale i na tradycję – obchody wszystkich świąt z ceremoniałem sztandaru.

Czego chciałaby Pani życzyć szkole z okazji jej jubileuszu?

Kolejnych jubileuszy w tak świetnej kondycji jak na 100-lecie z tak fantastycznymi pracownikami i uczniami jak dziś.

Dziękujemy bardzo za rozmowę!