WYWIAD Z DYREKTOREM SZKOŁY
NA DYWANIKU U DYREKTORA...
Na nasze pytania odpowiada Edyta Zaczek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 im. Jana III Sobieskiego. Zachęcamy do lektury wywiadu, z którego można dowiedzieć się, na czym polega praca osoby kierującej szkołą, jak przebiegały przygotowania do jubileuszu i jakie są plany rozwoju SP 32.
Jak długo jest Pani Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 32 im. Jana III Sobieskiego?
Dyrektorem SP 32 jestem 4 lata.
Jak to się stało, że objęła Pani to stanowisko?
Mój mąż wielokrotnie powtarzał mi, że mam predyspozycje do pełnienia funkcji dyrektora, więc rok przed objęciem stanowiska ukończyłam kurs „Zarządzanie w oświacie” i tak po roku znalazłam się w tym miejscu.
Jaki był najważniejszy cel, który wyznaczyła sobie Pani na samym początku swojej kadencji?
Mój cel był i nadal jest aktualny – aby nauczyciele z przyjemnością chodzili do pracy, uczniowie komfortowo się tu czuli, a rodzice i środowisko lokalne dobrze nas postrzegali.
Czym różni się praca nauczyciela od pracy dyrektora szkoły?
Praca nauczyciela to praca z uczniem – młodym człowiekiem, dyrektor jest urzędnikiem.
Jakie dostrzega Pani różnice pomiędzy współczesną szkołą, a tą, którą pamięta Pani z czasów swojego dzieciństwa?
Szkoła sprzed 30 lat to szkoła książki, zeszytu i ławki szkolnej. Dziś jest to miejsce wypełnione technologią informacyjno-komunikacyjną, miejsce, w którym dbamy o wszechstronny rozwój młodego człowieka w sferze dydaktycznej, wychowawczej, społecznej i emocjonalnej.
Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się dyrektor współczesnej szkoły?
Wyzwaniem jest coraz szybciej upływający czas i związana z tym konieczność dobrej jego organizacji, a także konieczność bycia ekspertem w wielu dziedzinach.
Z pewnością jest też wiele powodów do radości… Z którego sukcesu jest Pani najbardziej dumna?
Materialnie – dysponujemy nowoczesną bazą dydaktyczno-rekreacyjno-sportową wewnątrz i wokół budynków szkoły. Niematerialnie – za największy sukces uznaję momenty, kiedy uczniowie i pracownicy szkoły uśmiechem witają mnie na korytarzu.
Jak wyglądały przygotowania obchodów 100-lecia Polskiej Szkoły w Wapienicy? W jaki sposób szkoła obchodzić będzie swój jubileusz?
Przygotowania rozpoczęliśmy już w lutym 2023 roku. Wtedy to wspólnie z zespołem nauczycieli za zgodą Rady Rodziców postanowiliśmy, że 100-lecie szkoły będzie najlepszą okazją do wprowadzenia nowego sztandaru. I od tego momentu rozpoczęliśmy pozyskiwanie środków na sztandar poprzez kolejne inicjatywy. Dzięki nim Radzie Rodziców udało się pozyskać fundusze na sfinansowanie organizacji zarówno oficjalnej części obchodów w dniu 20 września, jak i festynu na 100-lecie w dniu 23 września.
W jakim kierunku będzie się rozwijać Szkoła Podstawowa nr 32?
Stawiamy na nowoczesne technologie – nowe pracownie informatyczne i sieć szkolną, ale i na tradycję – obchody wszystkich świąt z ceremoniałem sztandaru.
Czego chciałaby Pani życzyć szkole z okazji jej jubileuszu?
Kolejnych jubileuszy w tak świetnej kondycji jak na 100-lecie z tak fantastycznymi pracownikami i uczniami jak dziś.
Dziękujemy bardzo za rozmowę!