Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

ZREALIZOWALIŚMY WSZYSTKIE WYZWANIA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ „#rePETUJEMY”!

W maju grupa dzieci ze świetlicy zakończyła realizację programu edukacji ekologicznej „#rePETUJEMY”. Udział w nim był wielkim wyróżnieniem. Po wstępnych eliminacjach znaleźliśmy się bowiem w elitarnym gronie 20 szkół, które zostały zakwalifikowane do programu spośród 600 zgłoszonych placówek! Głównym założeniem programu jest zapewnienie przyszłym pokoleniom możliwości życia w zdrowym środowisku poprzez zachęcenie ich do monitorowania tego, co dzieje się w najbliższej okolicy w zakresie bioróżnorodności, emisji dwutlenku węgla oraz gospodarowania odpadami. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że należy zmienić podejście do odpadów, traktować je nie tylko jako śmieci, ale również jako cenne źródło surowca, który można odzyskać i powtórnie przetworzyć. Wykonując trzy ostatnie wyzwania, uczniowie poznali sposoby na świadome i zrównoważone zakupy, dowiedzieli się, na czym polega zasada 4R: REduce (minimalizowanie), REuse (ponowne wykorzystanie), REplace (wymiana), REcycle (odzyskanie surowca). Dzieci poznały również tzw. ekoznaki związane z recyklingiem występujące na kupowanych w sklepie produktach oraz poznały cykl życia butelki PETulki, która została poddana recyclingowi. W efekcie prowadzonych zajęć powstały piękne rysunki, plakaty, plansze edukacyjne oraz bardzo pomysłowe propozycje ponownego wykorzystania odpadów, które zostały udokumentowane na zdjęciach . Ciekawą i emocjonującą formą  zajęć było także samodzielne tworzenie komiksu. Dzieci wspólnymi siłami, wykorzystując poznane wcześniej ekologiczne hasła, ułożyły wiersz „Słuszna racja – segregacja” (https://youtu.be/lwRiuPdcn1E). Końcowym dziełem uczestników programu jest piosenka, której słowa powstały w oparciu o nabytą wiedzę i doświadczenia dzieci wyniesione z zajęć (https://youtu.be/3bygOfKF0sY). Z każdego zrealizowanego wyzwania powstały fotorelacje przesyłane organizatorom programu, na podstawie których jury dokona oceny i podsumowania projektu oraz wyłoni jego zwycięzców. Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmików, w których dzieci prezentują rezultaty swojej pracy – wiersz i piosenkę „Butelka PETulka”. Program realizowały w swoich grupach Pani Beata Dudek, Pani Mariola Plaza-Panewka oraz Pani Iwona Haręża-Lorek, która była także jego koordynatorem.