WIZYTA UCZNIÓW W BYŁYM OBOZIE AUSCHWITZ-BIRKENAU

22-10-2019 6:14 profilaktyka i wychowanie

21.10.2019 r. wszystkie oddziały ósmej klasy pod opieką swoich wychowawców udały się do miejsca pamięci i martyrologii Auschwitz-Birkenau. Przejście przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego wzbudziło we wszystkich silne emocje. Odwiedzając poszczególne bloki obozu, obserwowaliśmy nieludzkie warunki, w jakich przebywali więźniowie przywiezieni transportami z wielu miejsc Europy. Mogliśmy obejrzeć zrabowane im przedmioty, które ze sobą zabrali. Oprócz zwykłych rzeczy jak garnki, ubrania i walizki, można było zobaczyć nawet protezy kończyn. Szczególnie przygnębiające wrażenie zrobiły budynki krematoriów, w których palono ludzkie zwłoki. Obejrzeliśmy także interaktywną wystawę poświęconą eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego z wielką księgą zawierającą nazwiska pomordowanych. Złożyliśmy kwiaty, składając hołd pomordowanym pod „Ścianą Śmierci”. Po przejechaniu do drugiej części obozu w Birkenau zobaczyliśmy baraki, w których więźniowie przebywali w niehumanitarnych warunkach, a śmierć, choroby i cierpienie stały się ich codziennością. Mogliśmy doskonale wyobrazić sobie, jak ciężkie były to warunki do przeżycia. Wizyta ta nie była tylko lekcją historii, ale także ważnym osobistym doświadczeniem - postawiła przed nami wiele pytań i zmusiła do refleksji, dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los”.