CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? STYCZEŃ I LUTY 2023
Po przerwie świątecznej wraz z nowym rokiem wróciliśmy do pracy pełni sił i nowych pomysłów. Wspominaliśmy noc sylwestrową, a wrażenia z tego wydarzenia dzieci zilustrowały pięknymi pracami umieszczonymi na naszej gazetce. Styczniowe zajęcia w większości związane były z zimową porą roku. Dlatego też dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie białej, mroźnej zimy. Tematem jednej z nich były ptaki zimujące w Polsce, które pierwszaki wykonały techniką origami.
Po przerwie świątecznej wróciliśmy do szkoły zaledwie na dwa tygodnie, ponieważ zbliżały się ferie zimowe. W związku z tym dzieciom zostały przypomniane i utrwalone zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie, poruszania się po drogach i przemyślanego korzystania z internetu. Na podstawie nabytej wiedzy powstał plakat „Bezpieczne ferie zimowe”.
Aby przypomnieć wszystkim o przypadającym w czasie ferii Dniu Babci i Dziadka, uczniowie drugich klas sportretowali swoich dziadków, a ich piękne prace zostały wyeksponowane na świetlicowej gazetce. Dzieci z pierwszej klasy podczas zajęć kreatywnych wykonały bukiety kwiatów. Nie zapomnieliśmy również o aktywności ruchowej, którą pierwszaki uprawiały, uczestnicząc w zajęciach „Tabata kids – trening interwałowy”, a drugie klasy – rozgrywając zacięte mecze w dwa ognie podczas zajęć sportowych w szkolnej auli. Po powrocie z ferii dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami, a ich przeżycia i emocje stały się tematem kolejnych prac plastycznych.
Luty był w naszej świetlicy miesiącem bardzo pracowitym. Aby sprostać wszystkim czekającym nas wyzwaniom, 2 lutego obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia, w którym w oparciu o opowiadanie o niewidzialnym plecaku dzieci wykonały plakat „Plecak pełen radości”. Klasa pierwsza, aby „oswoić” złość, stworzyła podczas zajęć „Instrukcję obsługi złości”. Drugie klasy rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”, w ramach którego wychowawcy przeprowadzili zajęcia pt. „Nietypowy pędzel”, „Technika malowania linią – Twal”, „Architekci”, „Sztuka w bibliotece”. Z okazji Dnia Kota dzieci ze wszystkich grup wykonały piękne prace plastyczne, a Mikołaj Majka z klasy 2c otrzymał za swoją pracę wyróżnienie w konkursie „Kocie sprawy” zorganizowanym przez Dom Kultury w Wapienicy.
Wydarzeniem, na które czekały wszystkie dzieci, był świetlicowy karnawał. W grupie fioletowej, czerwonej i żółtej odbył się Bal Przebierańców w stylu eko nawiązujący do realizowanego w świetlicy programu #rePETUJEMY. Strój każdego uczestnika ekobalu zawierał element ekologiczny w postaci np. papierowej torby, tekturowej tarczy, kwiatowej opaski, a nawet papierowych bucików! Były także dzieci, których przebranie było całe „ekologiczne” i te właśnie stroje wzbudziły prawdziwy podziw uczestników balu. Michał Gadomski, który zaprezentował się jako plansza ostrzegająca przed śliską podłogą, Wiktor Tyrna w stroju smoka oraz Filip Zygma jako rycerz byli gromko oklaskiwani przez zachwyconą ich przebraniem widownię. Dekoracja sali, różnorodność tanecznych animacji, zabaw, konkursów i utworów muzycznych sprawiła, że udało się stworzyć wspaniałą, karnawałową atmosferę. Wszyscy bawili się świetnie w rytm znanych i lubianych przebojów.
Po zabawie przyszedł czas na kolejne wyzwanie. Grupa uczniów przystąpiła do realizacji pierwszego zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacji Ekologicznej #rePETUJEMY. Efektem przeprowadzonych zajęć są hasła zawierające sugestie, jak dbać o środowisko oraz plakat „O przyrodę dbamy, dobre rady mamy”. Wszystko to robimy po to, byśmy nie podzielili losu dinozaurów, o których klasa pierwsza rozmawiała w Dniu Dinozaura. Dzieci podczas zajęć plastyczno-technicznych bawiły się w paleontologów – składały szkielety dinozaurów, a w piasku księżycowym prowadziły wykopaliska.
W ostatnim tygodniu lutego tradycyjnie wzbogacamy wiedzę o naszym rodzinnym mieście. W tym roku dzieci poznały historię Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, tajemnice animacji, odwiedziły też galerię bielskich bajek. Wrażenia z zajęć utrwaliły na klatkach filmowych swojego projektu, rysując bohaterów „Reksia”, „Bolka i Lolka”czy „Przygód Baltazara Gąbki”.