WIZYTA UCZNIÓW W BYŁYM OBOZIE AUSCHWITZ-BIRKENAU

26 października 2021 r. wszystkie oddziały VIII klasy udały się do miejsca pamięci i martyrologii Auschwitz-Birkenau. Podczas przejścia przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego obserwowali nieludzkie warunki, w jakich przebywali więźniowie przywiezieni transportami z wielu miejsc Europy. Odwiedzając poszczególne bloki obozu, uczniowie mogli obejrzeć zrabowane im przedmioty, które ze sobą zabrali. Szczególnie przygnębiające wrażenie zrobiły budynki krematoriów, w których palono ludzkie zwłoki. Młodzież miała możliwość przebywania w miejscu, które jest cmentarzem, miejscem kaźni ofiar niemieckiego nazizmu. Uczniowie zapalili znicze pod ścianą straceń. Uczcili pamięć tych, którzy byli ofiarami zbrodniczego systemu. Po przejechaniu do drugiej części obozu w Birkenau zobaczyli baraki, w których więźniowie przebywali w niehumanitarnych warunkach, a śmierć, choroby i cierpienie stały się ich codziennością. Wizyta ta nie była tylko lekcją historii, ale także ważnym osobistym doświadczeniem – postawiła przed nami wiele pytań i zmusiła do refleksji, dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los”.