SP 32 W PILOTAŻOWYM PROGRAMIE „EDUKACJA Z WOJSKIEM”

Nasza Szkoła przystąpiła do pilotażowego ogólnopolskiego programu edukacyjno-obronnego pn. „Edukacja z wojskiem” przygotowanego i realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Polega on na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W ubiegły czwartek (9 maja) uczniowie klasy 6b wzięli udział w 3-lekcyjnym szkoleniu łączącym teorię i praktykę przeprowadzonym przez żołnierza 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka. Zajęcia zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wiedza i umiejętności przekazane zostały w sposób ciekawy, praktyczny, przyjazny i dostosowany do wieku.

Zasadniczym celem programu  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem.