Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.

NASZE PASJE – PRZEMYSŁAW STASZKIEWICZ

04-06-2023 5:43 nasze zainteresowania

Wakacje z duchami? Książka Adama Bahdaja jak najbardziej nadaje się na wakacyjną lekturę, ale zwiedzanie zamków w poszukiwaniu duchów to również świetny pomysł na letnie wycieczki. Poniżej propozycje, z których można skorzystać, miejsca, które odwiedził i które poleca Przemysław Staszkiewicz z 8c:

1. Zamek Człuchowski – zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu. Był siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim m.in. Konrad von Wallenrode i Ulrich von Jungingen.

2. Królewski Zamek w Będzinie – to średniowieczna warownia obronna wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Położony jest na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech.

3. Zamek Krzyżtopór – ruiny powstałej w latach 1621-1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 r. ma status pomnika historii.

4. Zamek Królewski na Wawelu – jest renesansową rezydencją królewską znajdującą się Wzgórzu Wawelskim, nieopodal zakola rzeki Wisły. Jest dwupiętrową budowlą o charakterze renesansowym, barokowym oraz z elementami klasycyzmu. Znajduje się tu dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramą wjazdową i pięć wież mieszkalnych.

5. Zamek w Lanckoronie – ruiny średniowiecznego zamku na Lanckorońskiej Górze na północ od Lanckorony w województwie małopolskim. Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

6. Zamek Bolków – położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu, którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem, a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m².

7. Zamek Książ – kompleks zamkowy zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce.

8. Zamek w Mirowie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd we wsi Mirów w województwie śląskim w powiecie myszkowskim. Zamek w Mirowie stanowi przykład średniowiecznego zamku obronnego zaadaptowanego do celów mieszkalnych.

9. Zamek Tenczyn – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rudno w województwie małopolskim w powiecie krakowskim, w odległości 24 km na zachód od Krakowa, 5 km na południowy zachód od Krzeszowic, 1 km na północ od autostrady A4. W XIV wieku został włączony do kazimierzowskiego systemu tzw. Orlich Gniazd

10. Zamek w Rabsztynie – ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd.

11. Zamek w Ojcowie – ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Ojców w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Znajdują się na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

12. Niedzica-Zamek – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, gminie Łapsze Niżne. Do 1 stycznia 2014 roku miejscowość nosiła nazwę Zamek i stanowiła przysiółek wsi Niedzica. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa nowosądeckiego.

13. Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.