MOJE SPOTKANIE ZE ZŁOŚCIĄ – LEKCJA OTWARTA W 2B

Lekcje otwarte to zajęcia mające na celu dzielenie się wiedzą, własnym warsztatem pracy i doświadczeniami z innymi nauczycielami. Są okazją do dyskusji o wybranych metodach, narzędziach, pomocach oraz postawie nauczyciela. Pozwalają udoskonalić siebie, a także doskonalić innych.

Klasa 2b wzięła udział w takiej właśnie lekcji. Uczniowie rozmawiali o złości, która pojawia się wtedy, gdy czujemy, że jakaś nasza potrzeba jest niezaspokojona, gdy czegoś potrzebujemy, a tego nie dostajemy. Złość wtedy daje nam znać, że pora zadbać o siebie i swoje potrzeby. Dzieci wraz z nauczycielem uczestniczyły w zabawie „Złe spojrzenie”, kończyły zdanie: „Najlepszą rzeczą, jaka spotkała mnie w ostatnim czasie, było...” oraz w „Walce kogutów”. Po tych aktywnościach potrafiły poznać, kiedy człowiek jest zły – jak wygląda, co się dzieje z jego ciałem, gdy ogarnia go złość. Dużo emocji wzbudziła metoda kamieni, dzięki której dowiedziały się, że złość nie zawsze jest taka sama. Czasem jest to tylko małe uczucie powodujące dyskomfort, rozdrażnienie, a czasem furię, która każe niszczyć i ranić. Bywa, że złościmy się umiarkowanie i wtedy łatwiej się nam przyznać, że czujemy złość.

Na koniec dzieci wykonały ze skarpety, waty, sznurków, tasiemek „złości uszka”, który będzie pomocnikiem w trudnych chwilach i pomoże rozładować nadmiar energii, dzięki czemu nie robi się krzywdy ani sobie, ani innym. Można go potraktować bardzo ostro, a jeżeli się zniszczy, można go naprawić lub zrobić nowego. Należy pamiętać, aby nie używać go do żartów, bo straci swoją magiczną moc. Zajęcia przeprowadziła Pani Małgorzata Józefowicz.