CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? MARZEC I KWIECIEŃ 2023

13-05-2023 6:58 świetlica

W naszej świetlicy uczniowie nie mogą narzekać na nudę. Kolejne dwa miesiące pełne były zabawy i ciekawych wyzwań. Uczniowie drugich klas kontynuowali realizację programu „Zabawa sztuką”, w ramach którego wykonali następujące zadania projektowe: „Zakodowany obraz”, „Ekspresjonizm abstrakcyjny”, „Działamy razem”, „Odpowiedź narysowana”. Grupa dzieci biorąca udział w projekcie #rePETUJEMY z wielkim zaangażowaniem podjęła się kolejnych, niełatwych wyzwań. Warto tu wspomnieć chociażby o stworzeniu komiksu o niemarnowaniu żywności czy ułożeniu wiersza „Słuszna racja – segregacja”. Marzec to pierwszy miesiąc  długo oczekiwanej  wiosny. Już 2 marca, w Światowym Dniu Dzikiej Przyrody, odbyły się w grupie fioletowej zajęcia promujące ekologię pt. „Śladami dzikich zwierząt”, których efektem były piękne prace plastyczne wykonane techniką papieroplastyki przedstawiające „kreatywną dżunglę”. 15 marca, w Dniu Pandy, dzieci zrobiły wyklejankę z wykorzystaniem płatków kosmetycznych oraz pod dyktando rysowały tego sympatycznego zwierzaka. Świat wiosennych roślin i zwierząt był inspiracją do wielu kreatywnych prac plastycznych. Wiosenne kwiaty powstały z papierowych talerzyków i włóczki, a żonkile dzieci wykonały,  wykorzystując papierowe foremki do wypieku babeczek. Wiedzę przyrodniczą dzieci wzbogacały poprzez prezentacje, zagadki i krzyżówki o tematyce wiosennej.  W starszych grupach uczniowie powitali wiosnę konkursem o zdrowym odżywianiu. Dnia 14 marca z okazji „Dnia Liczby Pi” odbyła się świetlicowa olimpiada matematyczna, podczas której dzieci utrwalały i doskonaliły swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie zadań matematycznych. 21 marca z okazji „Dnia Kolorowej Skarpetki” (symbol niedopasowania, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa) uczniowie tworzyli bransoletki i kolorowali szablony skarpetek. W ramach świetlicowych zajęć zumby dzieci systematycznie uczestniczyły w „Minitreningu wiosennym”, wykonując do muzyki różnorodne ćwiczenia ogólnorozwojowe. 23 marca w „Światowym Dniu Recyklingu” odbył się quiz wiedzy oraz konkurs na ekozabawkę. Wielkim wydarzeniem był w naszej świetlicy Pokaz Talentów Tanecznych i Wokalnych, który odbył się 31 marca. Zainteresowanie udziałem w pokazie było ogromne! Na scenie zaprezentowało się wielu uczniów, którzy chcieli pochwalić się swoimi uzdolnieniami. Dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem podziwiały wszystkie występy swoich kolegów, nagradzając je wielkimi brawami. Uczestnicy naszego przeglądu za odwagę i wielkie zaangażowanie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Talenty wokalne nasi uczniowie zaprezentowali także podczas Dnia Integracji Międzypokoleniowej – dla seniorów z naszej dzielnicy przygotowali piosenkę pt. „Dom, rodzina – tu wszystko się zaczyna”. Kwietniowe Święta Wielkanocne tradycyjnie zainspirowały świetlicowych artystów do wykonania wielu ciekawych prac, które można było podziwiać w naszej galerii. Słodkie wspomnienie świąt było inspiracją do wykonania nietypowej pracy plastycznej z wykorzystaniem płynnej czekolady. „Czekoladowi artyści” malowali smaczne obrazki ciepłą czekoladą na waflach tortowych, które potem z zapałem pałaszowali. 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji nauczyciele świetlicy przedstawili uczniom prezentację, z której dzieci dowiedziały się, co to jest autyzm i zespół Aspergera, a w ramach akcji plastycznej „Pomaluj mój świat na niebiesko” wykonały prace związane z tolerancją i jednością. Cały kwietniowy tydzień poświęciliśmy tematowi „Ziemia – MOJA – TWOJA – NASZA PLANETA”. Po cyklu zajęć propagujących zachowania ekologiczne dzieci rozwiązywały krzyżówki z hasłami ekologicznymi, wykonywały plakaty pod hasłem „Chrońmy naszą planetę”, wymyślały „Rady na odpady”. Zajęcia te wzbogaciły wiedzę uczniów, rozwinęły ich kreatywność i zachęciły je do podejmowania działań proekologicznych. W kwietniu uczniowie trzeciej klasy zakończyli realizację projektu „Mali inżynierowie”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych według scenariuszy pod tytułem: „ Dlaczego śmiech to zdrowie?”, „Jak wpaść na świetny pomysł?”, „Dlaczego samolot lata?”, „Jak zaprojektować samochód przyszłości?”, „Jak zbudować rakietę kosmiczną?”, „Jak zbudować wytrzymały most?”, „Z czego można zbudować wytrzymały most?”, „Jak zaprojektować trasę rowerową?”. Celem projektu było przede wszystkim rozbudzenie wyobraźni przestrzennej i rozwinięcie zdolności manualnej uczniów. Cele te dzieci realizowały poprzez myślenie, jak udoskonalić środki transportu oraz konstruowanie różnych modeli, min. rakiety kosmicznej, wieżowca, samochodu przyszłości, mostu czy trasy rowerowej. W marcu nasi wychowankowie zostali wyróżnieni w konkursach plastycznych. Mikołaj Majka zdobył wyróżnienie w konkursie „Kocie sprawy” zorganizowanym przez Dom Kultury w Wapienicy. Ogłoszono także wyniki jubileuszowej XXX edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mieszkam w Beskidach”, który został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej.

Laureatami konkursu zostali:

- Zofia Romik – II miejsce w kat. wyklejanka (opiekun: Pani Mariola Plaza-Panewka)

- Katarzyna Chmielewska – III miejsce w kat. wyklejanka (opiekun: Pani Mariola Plaza-Panewka)

- Pola Czauderna – wyróżnienie w kat. mama, tata i ja (opiekun: Pani Mariola Plaza-Panewka

- Maksymilian Stekla – wyróżnienie w kat. mama, tata i ja (opiekun: Pani Beata Dudek)

- Bartłomiej Pietraszko – wyróżnienie w kat. formy przestrzenne (opiekun: Pani Iwona Haręża-Lorek)