Przejdź do treści Przejdź do menu

CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? MAJ I CZERWIEC 2021

24-06-2021 6:19 świetlica

Po długiej nieobecności w szkole dzieci tęskniły za wspólną zabawą i aktywnością ruchową, dlatego też wiosenne miesiące upłynęły w naszej świetlicy pod znakiem zabaw integracyjnych w auli, na szkolnym boisku i placu zabaw. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w Wyjątkowym Dniu Sportu zorganizowanym przez wychowawców grup klasy pierwszej i drugiej. Brały udział w nietypowych konkurencjach, takich jak: wyścigi w parach, rzuty kołem dmuchanym, kręcenie kołem hula-hoop, skakanie przez linę, rzuty woreczkami do celu, pokonywanie toru przeszkód na czas, bieg z piłeczką pingpongową. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, które z dumą prezentują w naszej galerii. Uczniowie klas pierwszych prezentowali swoje umiejętności podczas Świetlicowego Dnia Talentów. Były pokazy gimnastyczne, wokalne, dzieci dzieliły się swoją wiedzą na tematy historyczne i przyrodnicze. Był nawet pokaz sztuczek magicznych oraz prezentacja twórczości malarskiej. Wszystkie prezentacje spotkały się z wielkim zainteresowaniem licznej widowni. Wszystkie dzieci kontynuowały rozwój swoich umiejętności plastycznych, wykonując piękne prace różnymi technikami, co  przedstawiamy  w galerii naszych prac na szkolnym korytarzu. W maju nasza wychowanka – Zosia Romik – została laureatką szkolnego konkursu plastycznego z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Dzieci odebrały także nagrody za Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”. Świetlica była  organizatorem szkolnego konkursu „Moje działania eko na co dzień”, w którym I miejsce zdobyła Sandra Adamczyk z kl. 2a, II miejsce – Kamila Demianów z kl. 3c, a wyróżnienia otrzymali Zosia Romik, Julia Włodarczyk oraz Norbert Łoś – uczniowie klasy 1a.

Zorganizowaliśmy także konkurs gier planszowych. Jego laureaci to Amelia Lis z kl. 2b, Lena Nowak z kl. 2d oraz Hubert Kobiela z kl. 2a. Uczniowie próbowali także stworzyć własny projekt gry planszowej – najlepiej udało się to zrobić Nicoli Pudełko z kl. 2c. Odbył się również konkurs gry w warcaby, którego zwycięzcą został Kacper Brandys z kl. 2b. Dzieci otrzymały drobne upominki pozyskane od sponsora. W maju pracowaliśmy nad przygotowaniem przedstawienia, które zostanie zaprezentowane w dniu zakończenia roku szkolnego na stronie internetowej szkoły. Program ten jest jednocześnie podsumowaniem projektu „Muzyka – do czego inspirują nas dźwięki”, który w roku szkolnym 2020/21 prowadzony był w szkolnej świetlicy z dziećmi z klas II.

Uczniowie z klas III uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję uczestniczyć w innowacji logopedycznej pt. „Bawimy się logopedią – świetlica piękną mową zachwyca”. Głównym celem innowacji było symulowanie rozwoju mowy i języka tak, aby wszystkie dzieci w grupie osiągnęły sprawność strony artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej mowy oraz poprawę artykulacji głosek. Dzięki zajęciom prowadzonym w formie zabawy dzieci zdobyły nowe doświadczenie werbalne. Usprawniały motorykę narządów artykulacyjnych, wzbogacały słownictwo. Przy pomocy samodzielnie wykonanych dmuchajek, piórek, słomek i innych pomocy kształtowały prawidłowy nawyk oddechowy. Wykonywały ilustracje do wierszy logopedycznych, rozwiązywały krzyżówki i rebusy logopedyczne, zmierzyły się także z łamańcami językowymi – ćwiczeniem na dobrą dykcję.  Dla zwiększenia efektywności działań wykorzystane zostały elementy logorytmiki i terapii ręki. Podczas zajęć dzieci wykonywały masę plastyczną, która była świetną zabawą, a ugniatanie, wałkowanie, lepienie stwarzają również niekończące się możliwości dla wyobraźni, wspierają rozwój mowy  i sprawiają dzieciom wiele radości.