ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA

LICEUM

Jeżeli chcesz się dostać do liceum musisz:
– ukończyć szkołę podstawową,
– złożyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
– złożyć zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty,
– złożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
W przypadku większej liczby kandydatów niż miejsc w szkole w trakcie rekrutacji brane są pod uwagę:
– wyniki egzaminu ósmoklasisty,
– oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z: języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły jako brane pod uwagę w trakcie rekrutacji,
– świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem,
Rekrutacja odbywa się drogą internetową.

Czego będziesz się uczyć?
W trakcie 4-letniej nauki:
– przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym,
– 3 przedmiotów uzupełniających w wybranym przez Ciebie profilu kształcenia w zakresie rozszerzonym.

Jakie wykształcenie zdobędziesz?
Uzyskasz wykształcenie średnie i otrzymasz świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego.
Po zdaniu egzaminu maturalnego:
– pisemnego:
– z matematyki,
– z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym),
– i z co najmniej jednego, ale nie więcej niż sześciu wybranych przedmiotów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym),
– ustnego:
– z języka polskiego,
– języka obcego nowożytnego (bez określenia poziomu),
otrzymasz świadectwo dojrzałości.

Co możesz robić dalej?
Po ukończeniu liceum możesz:
– kontynuować naukę w szkole wyższej,
– kształcić się zawodowo w szkole policealnej,
– pójść do pracy,
– zdobywać nowe kwalifikacje w ramach: kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów umiejętności zawodowych, kursów kompetencji ogólnych i innych kursów umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w instytucjach kształcenia dorosłych.

TECHNIKUM

Czego będziesz się uczyć?
W trakcie 5-letniej nauki:
– przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym,
– 2 przedmiotów w wybranym przez Ciebie profilu kształcenia w zakresie rozszerzonym,
– przedmiotów uzupełniających,
– przedmiotów zawodowych.
Praktyczną naukę zawodu odbywasz w formie praktyki zawodowej lub zajęć praktycznych.

Jakie wykształcenie zdobędziesz?
Uzyskasz wykształcenie średnie i otrzymasz świadectwo ukończenia technikum.
Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który składa się:
– z części pisemnej,
– części praktycznej,
otrzymasz świadectwo potwierdzające kwalifikację w (danym) zawodzie.
Jeśli uzyskasz wykształcenie średnie i świadectwa ‎potwierdzające obie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie, otrzymujesz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Po zdaniu egzaminu maturalnego:
– pisemnego:
– z matematyki,
– z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym),
– ustnego:
– z języka polskiego,
– języka obcego nowożytnego (bez określenia poziomu).
otrzymasz świadectwo dojrzałości.

Co możesz robić dalej?
Po ukończeniu technikum możesz:
– rozpocząć pracę w zawodzie,
– kontynuować naukę w szkole wyższej,
– kształcić się zawodowo w szkole policealnej,

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

Jeżeli chcesz się dostać do branżowej szkoły I stopnia musisz:
– ukończyć szkołę podstawową,
– złożyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
– złożyć zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty,
– wyniki egzaminu ósmoklasisty,
– świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem,
– szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie, np. uzyskane wysokie miejsca w konkursach wiedzy, artystycznych i sportowych, aktywność społeczna, np. wolontariat. Rekrutacja odbywa się drogą internetową.

Czego będziesz się uczyć?
W trakcie 3-letniej nauki:
– przedmiotów ogólnokształcących na poziomie podstawowym,
– przedmiotów zawodowych.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy lub w warsztatach szkolnych.

Jakie wykształcenie zdobędziesz?
Uzyskasz wykształcenie zasadnicze branżowe i otrzymasz świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia.
Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który składa się:
– z części pisemnej,
– części praktycznej,
otrzymasz świadectwo potwierdzające kwalifikację w (danym) zawodzie.
Jeśli uzyskałeś wykształcenie branżowe i świadectwo ‎potwierdzające kwalifikację wyodrębnioną w danym zawodzie, otrzymujesz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Co możesz robić dalej?
Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia możesz:
– rozpocząć pracę w zawodzie,
– uczyć się dalej w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym jedną z kwalifikacji jest ta zdobyta w branżowej szkole I stopnia
– uczyć się dalej w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (od drugiej klasy), a po zdaniu matury możesz kontynuować kształcenie na studiach wyższych,