NASZE PASJE
ANTONI KOTYŃSKI
Gotowi na kolejną dawkę informacji na temat uczniowskich zainteresowań? Tym razem prezentujemy pasję Antoniego Kotyńskiego, który jest uczniem klasy 4a. Jego ulubioną dyscypliną sportową jest pływanie. Wizyta na basenie napędza go do działania, daje energię i poczucie spełnienia. Ten sport sprawia chłopcu wiele radości i uczy wytrwałości. Jest bezpieczną dyscypliną sportową, wzmacnia mięśnie i pomaga zbudować sylwetkę sportowca. Ulubionym stylem Antka jest kraul. Zdobył już w nim swoje pierwsze złote medale. Dobrze też czuje się w stylu grzbietowym, czego efektem są wygrane zawody między szkołami pływackimi. Zachęcamy każdego do uprawiania tego sportu. Na zajęciach poznaje się wiele ciekawych osób. W wakacje można pojechać na obozy, przeżyć niezwykłą przygodę i wykorzystać umiejętności sportowe.
ZOFIA ROMIK
ALICJA WRONA
Najlepszym dowodem na to, że swoje pasje należy rozwijać już od najmłodszych lat, jest kolejna bohaterka naszego stałego cyklu o uczniowskich zainteresowaniach – Alicja Wrona z klasy 2b. Dziewczynka ma 9 lat, a jej pasją jest akrobatyka i taniec. Ala uwielbia spędzać czas na treningach, gdzie uczy się nowych figur i układów tanecznych. Akrobatyka pozwala jej rozwijać siłę, gibkość i koordynację, a także uczy wytrwałości i dyscypliny. Często ćwiczy w domu, wykonując różne skoki, przewroty i stanie na rękach. Taniec natomiast daje jej możliwość wyrażenia siebie poprzez ruch i muzykę. Najbardziej lubi tańczyć do dynamicznych i radosnych utworów, a jej ulubionym stylem jest dancehall i jazz. Każdy występ na scenie to dla niej wielkie przeżycie, ale zarazem satysfakcja i nowe doświadczenia.
WOJCIECH HANUS
Przedstawiamy pasję Wojciecha Hanusa – ucznia klasy 4a. Chłopiec interesuje się jazdą na rowerze. Jeździ już od trzeciego roku życia, ale bardziej profesjonalnie, na rowerze marki Kross – od 1,5 roku. Lubi zwłaszcza jazdy w terenie górskim, zjazdy trasami Enduro Trails, czyli jednokierunkowymi trasami rowerowymi o różnym stopniu trudności. Jego ulubioną trasą jest RockNRolla, która ma ponad 6 km długości i jest bardzo urozmaicona. Wojtek na rowerze zdobywa również górskie szczyty, takie jak Cyberniok, Dębowiec czy Kozia Górka. Aby jazda była bezpieczna, zawsze zakłada kask, a na najbardziej wymagające trasy – również ochronę na ręce i plecy.
KAROLINA SKOWRON
Gotowi na kolejny odcinek naszego stałego cyklu? Przekonajcie się, co przygotowaliśmy dla Was tym razem! Karolina ma 14 lat i jest uczennicą klasy 7c. Jej pasją od lat jest taniec. Dziewczynka już od najmłodszych lat uczęszczała na zajęcia taneczne. Jeszcze w przedszkolu chodziła na zajęcia z baletu, a obecnie skupiła się na stylu dancehall. Uważa, że ten taniec pasuje do jej charakteru, ponieważ jest pełen energii, spontaniczności i wyzwań. Intryguje ją również hip-hop i po wakacjach spróbuje sił w tym gatunku, bo chce poznawać nowe techniki i style. Taniec daje Karolinie ogromne poczucie szczęścia i satysfakcji. Uczennica, wchodząc na scenę, czuje się bardzo zestresowana, lecz po chwili wszystko mija. Oprócz treningów i układów uwielbia sama wymyślać własne układy taneczne, w których czuje się naprawdę wolna. Na początku taniec traktowała jak zwykłą zabawę, a w tej chwili jest to dla niej bardzo ważna rzecz, bo to taniec nauczył jej cierpliwości i pokory, a także jest to dla dziewczynki duża odskocznia od rzeczywistości – tańcząc, zapomina ona o każdym zmartwieniu. Karolina uważa, że taniec jest dla wszystkich i naprawdę jest to coś wspaniałego – wyzwala pozytywne emocje, wzbogaca osobowość i po prostu sprawia dużą radość.
GRZEGORZ BERUŚ
Zapraszamy do lektury kolejnej odsłony naszego stałego cyklu, w którym przedstawiamy pasje uczniów SP 32. Tym razem prezentujemy hobby Grzegorza Berusia – ucznia klasy 4b. Chłopiec interesuje się klockami Lego. Jego przygoda z nimi zaczęła się, gdy miał tylko 3 lata. Dostał wtedy w prezencie do ułożenia samochód policyjny. Uczeń lubi wymyślać i konstruować różne budowle, pojazdy, a nawet całe miasteczka. Pasjonuje go budowanie z klocków Lego, ponieważ rozwija to jego wyobraźnię. W przyszłości chciałby projektować domy i różne inne budynki. Bardzo go to interesuje i bawi. Grzegorz lubi również jeździć na rowerze i spacerować w lesie.
SZYMON ŚLUSARCZYK
Czy jesteście gotowi na kolejną pasjonującą odsłonę naszego stałego cyklu, w którym uczniowie przedstawiają swoje zainteresowania? Mamy nadzieję, że ich pasje zainspirują również Was do podejmowania różnorodnych aktywności. Dzisiaj prezentujemy hobby Szymona Ślusarczyka – ucznia klasy 7a. Pasją chłopca jest lekkoatletyka. Uprawia on skok wzwyż. Tę dyscyplinę trenuje już od roku i ćwiczy ją dwa razy w tygodniu. Jego rekordem jest przeskoczenie tyczki na wysokości 140 cm. Brawo! Życzymy kolejnych sukcesów!
SONIA FRYDEL
I kolejna część cyklu „nasze pasje”. Tym razem swoje hobby zaprezentuje nam uczennica klasy 7b – Sonia Frydel. Dziewczynka od małego lubi sport. Szybko nauczyła się jeździć na rowerze, łyżwach oraz pływać. Lubi chodzić po górach, ale coś, co najbardziej kocha, to taniec. Tańczy od 5. roku życia w Domu Kultury w Wapienicy. Przez 3 lata uczęszczała również na zajęcia z zumby prowadzone w Naszej Szkole przez Magic Dance. Obecnie tańczy taniec współczesny z elementami akrobatyki. Jest bardzo zaangażowana w to, co robi. Nie opuszcza zajęć mimo choroby. Pani Agnieszka – trenerka uczennicy – bardzo wysoko stawia poprzeczkę, ale Sonia robi wszystko, żeby sprostać jej oczekiwaniom. Niejednokrotnie po zajęciach jest posiniaczona, a nogi odmawiają jej posłuszeństwa, ale nie poddaje się i z przyjemnością idzie na kolejne zajęcia. Dzięki swej ciężkiej pracy z roku na rok czuje się lepsza w tym, co robi.
ANTONINA HALENA
Kolejny odcinek naszego stałego cyklu i następna piękna pasja! Tym razem o swoich zainteresowaniach opowiedziała nam Antonina Halena – uczennica klasy 1a. Tosia jest aktywna sportowo – uwielbia jeździć na nartach i na rowerze, lubi także pływać, jednak najwięcej czasu poświęca treningom gimnastyki artystycznej, którą uprawia od 3 lat. Dziewczynka ćwiczy tę dyscyplinę sportową cztery razy w tygodniu. Należy do grupy zawodniczej w klubie, do którego uczęszcza. Na swoim koncie ma już kilka pucharów i medali. Zawsze na zawodach wspierają ją jej rodzice oraz starsze rodzeństwo – siostra i brat. Koleżanki z klasy też jej dopingują. Przede uczennicą teraz duże wyzwanie, ponieważ zaczyna treningi z przyrządami, czyli z obręczą, piłką, maczugami i wstążką. Antosia zachęca wszystkich do uprawiania tej dyscypliny, naprawdę warto! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy uczennicy!
MAJA GRUSZKA
ZOFIA RYSZKA
Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „NASZE PASJE”. Tym razem swoje zainteresowania przedstawi nam Zofia Ryszka – uczennica klasy 4b. Miłością, a zarazem pasją dziewczynki, są konie. Te piękne zwierzęta są w jej życiu są od zawsze. Sama mówi, że wychowała się z nimi. Początkowo, gdy miała 2 lata, rodzice sadzali Zosię na grzbiet konia na krótką przechadzkę, później – z biegiem czasu – sama zaczęła się uczyć i doskonalić zarówno jazdę konną, jak i opiekę stajenną. W codziennej pracy w stajni pomaga prowadzić jazdy innym i opiekować się stadem. Za sobą ma już dwa egzaminy odznaki jeździeckiej – odznakę „jeżdżę konno” i brązową odznakę jeździecką. Dobrze mieć w życiu pasje!
MARTYNA SZKORUPA
Dzisiaj o swoim hobby opowie nam Martynka Szkorupa, która chodzi do klasy 5d. Jedną z jej pasji jest hodowla papużek. Obecnie ma 3 gatunki: modrolotki kozie, nimfy i faliste. Wszystkich papużek ma aż 15. Zamieszkują one dwie woliery. W tym roku wykluło się u dziewczynki po raz pierwszy pięć małych papużek (2 kozie i 3 nimfy). Bardzo się z tego cieszy. Papużki lubią jeść kolby witaminowe, różnego rodzaju ziarno oraz marchewkę. Jedna z papużek jest bardzo towarzyska, przylatuje do uczennicy i siada jej na ręce. Zajmowanie się papużkami oraz obserwacja ich zachowań i rozwoju sprawia Martynie nie tylko radość, ale uczy też opiekuńczości i systematyczności.
MATEUSZ JARMUŁOWICZ
SONIA FRYDEL I DARIA NAREWSKA
Dzisiaj swoją pasję zaprezentują nam dwie uczennice klasy 6b – Sonia Frydel i Daria Narewska. Oto jak dziewczynki opowiadają o swoim zamiłowaniu do tańca… Od najmłodszych lat kochamy taniec. Obie tańczymy od 5. roku życia. Obecnie uczęszczamy na zajęcia taneczne do Domu Kultury w Wapienicy. Nasza grupa Moon Sisters tańczy taniec współczesny z elementami akrobatyki. Z każdym dniem coraz bardziej się rozwijamy, gdyż mamy bardzo wymagającą trenerkę, ale mimo tego na zajęcia chodzimy z wielką przyjemnością. Aby poćwiczyć nasze figury taneczne i akrobatyczne, przychodzimy na trening 2 godziny wcześniej. Nawet gdy jesteśmy chore, nie odpuszczamy. Wieczorami mamy zajęcia z instruktorką online, wtedy też przez pół godziny się rozciągamy. Uwielbiamy występować przed publicznością. Dla nas nie liczą się jednak nagrody, tylko świetna zabawa i mile spędzony czas. Niestraszne nam siniaki, rany i inne kontuzje, my i tak kochamy to robić. Taniec to nasza życiowa pasja, którą zamierzamy dalej rozwijać.
KACPER KUKLA
I oto następna odsłona cyklu „nasze pasje”. To jedynie kolejny dowód na to, jak bardzo lubicie dzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami! Dziękujemy! Tym razem swoje hobby zaprezentuje uczeń klasy 8c – Kacper Kukla. Jego pasją jest kick-boxing. Chłopiec uczęszcza do klubu Beskid Dragon już od trzech lat. Zaletą tego sportu jest poprawa m.in. kondycji, gibkości, wytrzymałości oraz siły. Kacper zachęca wszystkich do spróbowania tej aktywności. Chociażby w czasie wakacji warto pójść na trening i przekonać się, ile można zyskać, trenując ten sport.
ESTERA WOLAS
I kolejna część cyklu „nasze pasje”. Tym razem swoje hobby zaprezentuje nam uczennica klasy 6c – Estera Wolas. Ma ona 13 lat i od 2 lat trenuje siatkówkę w klubie BKS Stal. Dziewczynka stara się nie omijać treningów, ponieważ chce się rozwijać w tej dyscyplinie oraz być w niej najlepsza. Uczennica zdaje sobie sprawę z tego, że tylko ciężka praca doprowadzi ją do sukcesu. Czasami zdarza się, że gra mimo bólu, który odczuwa, ale zazwyczaj – gdy piłka już wejdzie do gry – zapomina o zmęczeniu i stara się koncentrować w 100%. Kiedy wchodzi na boisko, najważniejsza jest dla niej koncentracja i motywacja. Bez tych dwóch rzeczy ciężko jest wygrać, jest to wręcz niemożliwe. Sport ten wzbudza w Esterze najróżniejsze emocje – od radości aż po smutek. Trudno jest się zmierzyć z porażką, ale najważniejsze jest uczyć się na własnych błędach.
MICHAŁ SMYCZYŃSKI
Przedstawiamy kolejnego bohatera naszego cyklu, w którym prezentujemy pasje uczniów Naszej Szkoły. Tym razem kilka słów o hobby Michała Smyczyńskiego z klasy 6c. Pasją chłopca jest piłka nożna. Od prawie 5 lat gra w drużynie LKS Zapora Wapienica na pozycji lewego obrońcy. Ten sport sprawia mu ogromną radość i satysfakcję.
ADRIAN RZEPKA
Dzisiaj swoje pasje zaprezentuje nam Adrian Rzepka – uczeń klasy 8d. Oto jak opowiada o swoich zainteresowaniach... Nazywam się Adrian Rzepka i jestem uczniem klasy 8d. Mam 14 lat i od 7 roku życia lubię grać w szachy. Pasją, którą przedstawiam, zaraził mnie mój dziadek, gdy rozpoczynałem naukę w szkole podstawowej. Od tego momentu staram się rozwijać zdolności w tym kierunku. Początki, wiadomo, były trudne, lecz nie zrażało mnie to i stale podnosiłem swoje umiejętności w tym kierunku. Szachy lubię za to, że uczą mnie cierpliwości, rozwijają moje umiejętności logicznego myślenia i pozwalają odstresować się w przypadku natłoku codziennych rzeczy do zrobienia. Szachy są moją pasją, która pozostanie ze mną do końca życia. Kolejną pasją, którą chciałbym się podzielić z rówieśnikami, jest tenis stołowy. Grę w tenisa rozpocząłem stosunkowo niedawno, bo na przełomie 5, 6 klasy. Jednak duża ilość czasu poświęcona tej dyscyplinie sprawiła, że mogłem dwa razy reprezentować Naszą Szkołę w zawodach na arenie bielskiej. Mogę się pochwalić, że w moim debiucie razem z dwójką kolegów zajęliśmy III miejsce w klasyfikacji drużynowej zawodów bielskich dla klas od 4 do 6. Mieliśmy bardzo dobre warunki, aby się przygotować do zawodów dzięki specjalnemu kółku sportowemu i wielkiemu zaangażowaniu Pani Anny Wojtyczki, która pomogła nam udoskonalać grę w tej właśnie dyscyplinie. Dzięki stołom do ping-ponga, które znajdują się na parterze budynku B Naszej Szkoły, mogłem w sposób czynny spędzać wiele przerw z uczniami, nawiązywać nowe przyjaźnie i doskonalić swoją pasję.
PRZEMYSŁAW STASZKIEWICZ
Wakacje z duchami? Książka Adama Bahdaja jak najbardziej nadaje się na wakacyjną lekturę, ale zwiedzanie zamków w poszukiwaniu duchów to również świetny pomysł na letnie wycieczki. Poniżej propozycje, z których można skorzystać, miejsca, które odwiedził i które poleca Przemysław Staszkiewicz z 8c:
1. Zamek Człuchowski – zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu. Był siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim m.in. Konrad von Wallenrode i Ulrich von Jungingen.
2. Królewski Zamek w Będzinie – to średniowieczna warownia obronna wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Położony jest na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech.
3. Zamek Krzyżtopór – ruiny powstałej w latach 1621-1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 r. ma status pomnika historii.
4. Zamek Królewski na Wawelu – jest renesansową rezydencją królewską znajdującą się Wzgórzu Wawelskim, nieopodal zakola rzeki Wisły. Jest dwupiętrową budowlą o charakterze renesansowym, barokowym oraz z elementami klasycyzmu. Znajduje się tu dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramą wjazdową i pięć wież mieszkalnych.
5. Zamek w Lanckoronie – ruiny średniowiecznego zamku na Lanckorońskiej Górze na północ od Lanckorony w województwie małopolskim. Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.
6. Zamek Bolków – położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu, którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem, a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m².
7. Zamek Książ – kompleks zamkowy zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce.
8. Zamek w Mirowie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd we wsi Mirów w województwie śląskim w powiecie myszkowskim. Zamek w Mirowie stanowi przykład średniowiecznego zamku obronnego zaadaptowanego do celów mieszkalnych.
9. Zamek Tenczyn – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rudno w województwie małopolskim w powiecie krakowskim, w odległości 24 km na zachód od Krakowa, 5 km na południowy zachód od Krzeszowic, 1 km na północ od autostrady A4. W XIV wieku został włączony do kazimierzowskiego systemu tzw. Orlich Gniazd
10. Zamek w Rabsztynie – ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd.
11. Zamek w Ojcowie – ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Ojców w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Znajdują się na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
12. Niedzica-Zamek – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, gminie Łapsze Niżne. Do 1 stycznia 2014 roku miejscowość nosiła nazwę Zamek i stanowiła przysiółek wsi Niedzica. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa nowosądeckiego.
13. Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.
ESTERA CZARNIK
Przedstawiamy pasję Estery Czarnik – uczennicy klasy 6c. Dziewczynka ma 13 lat i od 8. roku życia trenuje gimnastykę artystyczną w klubie SGAiS „Pasja” w Bielsku-Białej. Jak sama przyznaje, spełnia się w tym w 100%, mimo że ten sport wymaga od niej dużo wysiłku i dyscypliny. Żeby coś osiągnąć we wspomnianej dyscyplinie, trzeba dużo, ale to dużo trenować. Jednak kiedy się coś osiągnie – można poczuć ogromną satysfakcję.
PRZEMYSŁAW STASZKIEWICZ
Prezentujemy hobby ucznia klasy 8c – Przemysława Staszkiewicza. Jedną z jego pasji są podróże po Polsce. Chłopiec lubi zwiedzać różne miasta. Dotychczas odwiedził już ich wiele, a najciekawsze z nich to:
- Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, możemy tu znaleźć m.in. Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy;
- Kraków - druga stolica Polski, miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju co do liczby mieszkańców i powierzchni, słynie zarówno z historii, jak i zabytków;
- Gniezno - pierwsza stolica Polski, miejsce, w którym zaczęła się nasza historia, miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza metropolia kościelna w Polsce, miasto św. Wojciecha, pierwsza siedziba władz polskich, to tu Mieszko I założył Polskę;
- Wrocław - miasto w południowo-zachodniej Polsce położone na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami, jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska, słynie z wielu metalowych krasnali, które można odszukać w ulicznych zaułkach;
- Kołobrzeg - miasto w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodnio-pomorskiego, nad Morzem Bałtyckim, znajduje się tam port z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową, w tym mieście i jego okolicach występują źródła wody mineralnej i solanki, słynie ono także z posiadania czwartego co do wielkości uzdrowiska leczniczego;
- Zakopane - miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, duży ośrodek sportów zimowych potocznie nazywany zimową stolicą Polski;
- Sandomierz - miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, to tu powstawał serial „Ojciec Mateusz”;
- Gdańsk - miasto położone w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską, centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego.
AMELIA KWAŚNIEWSKA
WIKTORIA FRYDEL
Prezentujemy hobby Wiktorii Frydel – uczennicy klasy 7b. Dziewczynka interesuje się sztuką, tańcem oraz sportem. Gdy miała 5 lat, rodzice zapisali ją na zajęcia plastyczne do Domu Kultury w Wapienicy, na które uczęszcza do dzisiaj. Kocha rysować, malować, tworzyć dzieła, lepić z gliny. W zeszłym roku zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. „Moja podróż w kosmos”. Jej przygoda z tańcem również rozpoczęła się w Domu Kultury w Wapienicy, do którego to zaczęła uczęszczać na zajęcia taneczne w wieku 3 lat. Początkowo chodziła na balet, później na hip-hop, a obecnie na dancehall. Do zeszłego roku uczęszczała na warsztaty taneczne odbywające się w Naszej Szkole, prowadzone przez Magic Dance, gdzie zajęła wraz przyjaciółką I miejsce w turnieju tanecznym. Sport przewija się w życiu Wiktorii, odkąd tylko pamięta. Bardzo lubi ruch, dobrą zabawę i spotkania z koleżankami, a to wszystko łączy, uprawiając sport. Jeździ na rolkach i łyżwach, pływa, chodzi po górach. Lubi też jazdę na rowerze – sześciokrotnie uczestniczyła w rajdzie rowerowym. Największą przyjemność sprawia jej jednak jazda na nartach.
ALICJA KUDRYS
Pora na kolejną część cyklu „Nasze pasje”. Tym razem prezentujemy hobby uczennicy klasy 5d – Alicji Kudrys, która interesuje się gimnastyką (artystyczną i akrobatyką). Dziewczynka uprawia tę dyscyplinę już 5 lat. Potrafi wykonać mnóstwo skomplikowanych ćwiczeń i układów, ale ciągle doskonali swoje umiejętności. Uwielbia robić różne akrobacje i osiągnęła już wiele sukcesów w tej dziedzinie, dlatego też chętnie i z wielkim zaangażowanie nadal rozwija swój talent. Zachęcamy każdego, aby wykonał kilka ćwiczeń gimnastycznych – dzięki temu lepiej się poczuje i będzie szczęśliwszy.
PRZEMYSŁAW STASZKIEWICZ
Dzisiaj przybliżymy Wam hobby kolejnego ucznia Naszej Szkoły. Tym razem to Przemysław Staszkiewicz z klasy 7c. Jedną z jego pasji jest chodzenie po górach i zwiedzanie różnych ciekawych miejsc. Oto kilka tras, które pokonał chłopiec.
1. Łysica – jest to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Należy do Korony Gór Polski.
2. Kiczera - to szczyt w Beskidzie Małym o wysokości 827 m. n.p.m. Znajduje się w Grupie Kocierza, w grzbiecie, który poprzez Żar opada do Jeziora Międzybrodzkiego.
3. Stare Wierchy - jest to szczyt w Gorcach o wysokości 971 m. n.p.m. Znajduje się w głównym grzbiecie odchodzącym od Turbacza na zachód, na polanie Krauska na obrzeżach enklawy Gorczańskiego Parku Narodowego.
4. Szczeliniec Wielki – jest to najwyższy szczyt w Górach Stołowych o wysokości 919 m. n.p.m. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.
5.Trasa Chybotek - Złoty Widok - Wodospad Szklarki - jest to trasa, która prowadzi przez trzy miejsca w Szklarskiej Porębie w województwie dolnośląskim. Chybotek to głaz w granitowej grupie skalnej, najwyżej położony, o średnicy ok. 4 m, który daje się rozkołysać. Złoty widok - miejsce widokowe z doskonałym widokiem na Karkonosze. Wodospad Szklarki - drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m.
6. Śnieżka - jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m.
MARTYNA RADOŃ
AMELIA KWAŚNIEWSKA
Niektórzy uczniowie Naszej Szkoły mają wiele zainteresowań. Niedawno pisaliśmy o hobby Amelii Kwaśniewskiej – uczennicy klasy 8d. Dzisiaj przedstawiamy jej kolejne pasje, jakimi są jazda na rowerze oraz nartach. Amelia jeździ na rowerze od 5. roku życia. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu samemu, jak i w gronie znajomych czy rodziny. Ważne w uprawianiu tego sportu są wytrzymałość i koordynacja. Podczas treningu najintensywniej pracują mięśnie nóg, lecz ta dyscyplina aktywuje również pracę mięśni brzucha czy ramion. Dodatkowo po wycieczce rowerowej wszyscy poczują satysfakcję, przyjemne zmęczenie i radość. Ponadto można zachwycić się wspaniałymi widokami. Z kolei jazda na nartach to ulubiony sport Amelii. Tę pasję rozwija już od 8 lat i w planie ma ciągłe dążenie do doskonałości. Sport ten wymaga odpowiedniej koordynacji ruchu, skupienia oraz braku strachu przed prędkością zjazdu. W związku z tym, że to sport zimowy, czas na treningi jest ograniczony, ponieważ zimowa pogoda w Polsce nie zawsze sprzyja warunkom jazdy. Uprawianie tej dyscypliny przede wszystkim dostarcza radości i adrenaliny motywującej do podejmowania kolejnych wyzwań. Na zdjęciu nie da się uchwycić prędkości czy towarzyszących temu emocji, jednak każdy, kto kiedyś stał na szczycie stoku, będzie wiedział, o jaki rodzaj adrenaliny chodzi.
KLAUDIA KAMIENIECKA
W kolejnym odcinku naszego cyklu prezentujemy pasję Klaudii Kamienieckiej – uczennicy klasy 8d. Jej hobby to m.in. ceramika. Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym – to wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa ta wywodzi się od greckiego określenia „keramikos”. Uczennica rozpoczęła swoją przygodę na warsztatach w pracowni ceramicznej. Od września uczęszcza na zajęcia i bardzo jej się podoba taki sposób spędzania wolnego czasu. Zachęcamy każdego do spróbowania swoich sił w lepieniu z gliny!
ROKSANA MURAŃSKA
KAROLINA KISIAŁA
AMELIA KWAŚNIEWSKA
EMILIA SMYCZYŃSKA
JULIA THEN
ADAM KRUCZEK
Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego stałego cyklu. Dzisiaj o swojej pasji opowie nam Adam Kruczek – uczeń klasy 4b. Chodzenie po górach to dla chłopca sposób na odpoczynek i spędzanie wolnego czasu. Już od najmłodszych lat rodzice często zabierali Adasia i jego rodzeństwo w góry. Chłopiec przyznaje, że nie zawsze mu się to podobało… Czasem to było męczące, czego powodem był wtedy brak kondycji. Teraz uczeń bardzo lubi w ten sposób spędzać swój wolny czas. W najbliższym czasie chciałby wejść na Giewont i Babią Górę. Bierze również udział w projekcie "SZKOLNY GLOBTROTER" i radzi sobie w nim znakomicie!
WIKTORIA BOJDYS
ALEKSANDRA KLISZCZ
Kolejną uczennicą, która chciałaby przedstawić Wam swoje pasje, jest Aleksandra Kliszcz z klasy 6b. Ola ma 11 lat i interesuje się tańcem i fotografią, jednak największą pasją dziewczynki jest śpiew.
PRZEMYSŁAW STASZKIEWICZ
Swoją pasję przedstawi nam dzisiaj Przemysław Staszkiewicz – uczeń klasy 6c. Chłopiec od zeszłego roku jeździ na nartach. Jego ulubionymi stokami narciarskimi są: Beskid Sport Arena, Siglany w Wiśle, Dębowiec, Szczyrk Mountain Resort oraz Nowa Osada. Przemek w narciarstwie najbardziej lubi prędkość i poczucie wolności. Kiedy jest się na stoku, to widzi się ośnieżone góry, niebieskie niebo, piękne słońce – wspaniałe widoki. Ta jazda i te widoki dają największą frajdę z nart. Oczywiście czasami można się przewrócić, ale wtedy trzeba po prostu wstać, nie poddawać się i jechać dalej. Jeżdżenie na nartach wydaje się może trudne, ale jak się opanuje skręcanie i hamowanie, to już jest łatwiej. Ci, którzy chcą rozpocząć naukę, powinni to robić na łagodnych, niezbyt stromych stokach. Gdy Przemek pierwszy raz stanął na stoku, to pomyślał: „ O rany, nie dam rady!”, ale potem zjechał, wciąż był w jednym kawałku i było naprawdę przyjemnie. Tak więc nie można się bać, tylko należy spróbować swoich sił.
KAROLINA KISIAŁA
MAJA GRUSZKA
Jeśli szukacie inspiracji, czym zająć się w wolnym czasie, przeczytajcie poniższy tekst, w którym przedstawiamy zainteresowania uczennicy czwartej klasy – Mai Gruszki. Dziewczynka ma wiele pasji, m.in. balet, język polski, fotografia, gra na skrzypcach, śpiew, sztuka. Bardzo lubi to, co robi i sprawia jej to ogromną przyjemność. Uczennica kolekcjonuje również minerały. Na poniższych zdjęciach można obejrzeć jej cenne zbiory. W prezentacji, którą można obejrzeć TUTAJ, zamieszczono natomiast informacje na temat pozostałych pasji Mai.
LAURA DYCZEK
KRZYSZTOF ZAJĄC
Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu "NASZE PASJE". Tym razem swoje zainteresowania przedstawi nam Krzysztof Zając - uczeń klasy 4d. Pierwszą pasją chłopca jest piłka nożna. Aktualnie gra w klubie "Zapora". Runmageddon to jego drugie hobby. Jest to bieg, podczas którego zawodnicy muszą pokonać trudne przeszkody, a zarazem współpracować ze sobą, bo tylko to gwarantuje dotarcie do mety. Kolejnym zamiłowaniem jest jazda na rowerze po rożnych górskich trasach. Krzyś zachęca wszystkich do uprawiania sportu. Dzięki temu można poznać wiele ciekawych osób, poprawić własną kondycję i po prostu lepiej żyć.
ADAM WOJNAR
W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!” rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy prezentować pasje uczniów Naszej Szkoły – niekoniecznie te sportowe. Na początek swoje hobby przedstawi Adam Wojnar z klasy 4d. Jedną z jego pasji jest perkusja, na której gra już od 4 lat. Mentorem i wzorem do naśladowania dla chłopca jest Ziemo, który go uczy i przygotowuje do różnych pokazów muzycznych. Adam chciałby w przyszłości założyć swoją kapelę garażową. Jeśli i Ty chciałbyś zaprezentować nam swoją pasję, skontaktuj się w tej sprawie z Panią Aldoną Słonką – szkolnym koordynatorem programu „Trzymaj formę!”.